Zwierzęta jako główni bohaterowie animacji to bardzo częsty zabieg. Egzotyczne gatunki, które w bajkach rozbawiają do łez, sprawiają, że dowiadujemy się o ich istnieniu. Niestety, często popularność nie wiążę się z dobrymi konsekwencjami dla zwierząt i ich środowiska naturalnego.

Lemur z Madagaskaru

W 2005 roku wytwórnia DreamWorks wypuściła film, który okazał się hitem. Historię lwa, hipopotama, zebry i żyrafy oglądali duzi i mali. Na fali popularności powstały kolejne dwie części Madagaskaru.

Jedną z najbardziej wyrazistych postaci okazał się… lemur, czyli Król Julian. Przykuł uwagę widzów na tyle, że dostał swój serial — Niech żyje król Julian, a także występuje w serialu Pingwiny z Madagaskaru. Popularność nie okazała się dla niego łaskawa.

Sytuacja lemurów

Lemury to drobne ssaki z miękkim futerkiem o ciekawym wzorze. Został odkryty na Madagaskarze, a opisany dopiero w 1758 roku. W Europie pojawił się w XIX wieku. 

Znany jest nam tylko od około 250 lat, a już jesteśmy odpowiedzialni za zmniejszenie populacji lemurów gatunku katta o 97%. Jak to się stało? Wyspa Madagaskar w ostatnim dziesięcioleciu zyskuje na popularności, a rozwijająca się turystyka wiąże się z degradacją naturalnego środowiska lemurów. Ponadto lemury stały się ofiarą nielegalnego kłusownictwa — zabijane są dla mięsa lub sprzedawane są na targach. 

Film Madagaskar spowodował, że lemury katta są atrakcją turystyczną. Trafiają do prywatnych właścicieli (kurortów, pensjonatów, mini zoo), gdzie niedoświadczone osoby nie wiedzą, jak o nie dbać.

Czy mogę pomóc lemurom?

Wymieranie lemurów przez to, że stał się “maskotką dla turystów” to bardzo przykra wiadomość. Ale możesz coś z tym zrobić!

  • Kiedy będziesz na egzotycznych wakacjach (np. na Madagaskarze), to nie płać za możliwość oglądania lemurów. 
  • Omijaj kurorty, które opierają swoją reklamę na lemurach, bez wspominania o ochronie tego gatunku.
  • Wspieraj projekty, które ratują lemury. Sprawdź, co organizuje wrocławskie zoo

Źródło: admonkey.pl i ZOO Wrocław