Zmiany na warszawskiej Pradze Północ. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na rozbiórkę betonowych powierzchni i wzbogacenie zielenią ulicy Stalowej. Oznacza to, że niebawem okolica ta stanie się bardziej przyjazna mieszkańcom.

Stalowa jest kolejną po m.in. Francuskiej, Ludnej, Saskiej, Górczewskiej i al. Jana Pawła II warszawską ulicą, którą czeka zielona metamorfoza. Przetarg na zazielenienie ulicy wygrała firma Biosfera z Warszawy. W najbliższych daniach Zarząd Dróg Miejskich podpisze umowę z wykonawcą, który będzie miał dwa miesiące na ukończenie prac. Koszt realizacji inwestycji wyniesie 1 mln 120 tyś. zł.

Miejska zieleń lekiem na całe zło

Zieleń w miastach poza walorami estetycznymi sprawia, że są one dla nas zdrowsze i bezpieczniejsze. Tereny zielone pełnią bardzo ważną funkcję w mieście, nie tylko poprawiają stan środowiska, zapewniają bogatą bioróżnorodność, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, a także tłumią hałas i są w stanie obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Jest to szczególnie istotne w miastach, w których występują tzw. wysp ciepła.

Uliczna metamorfoza

Metamorfozę przejdzie blisko 1,5km odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca trawnikom i rabatom kwiatowym. W miejsce betonowych płyt miasto planuje zagospodarować nowe tereny zielone. Łącznie rozpłytowane zostanie blisko 2300 m.kw chodnika. Wzdłuż ulicy stalowej pojawi się 34 drzew akacjowych, 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta oraz 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej.

W ramach inwestycji zamontowanych zostanie także po 30 ławek i stojaków rowerowych. Zieleń pojawi się wzdłuż miejsc parkingowych oraz zastąpi chodniki w miejscach, w których nie będzie to powodować utrudnień dla pieszych.

O zmiany na ulicy Stalowej od lat zabiegali lokalni aktywiści, którzy we wrześniu 2020r. na własną rękę rozpytywali około 8 m kw. chodnika na Stalowej i zasadzili w miejsce betonowych płyt kwiaty. Zmiany na ulicy Stalowej są możliwe dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu parkowania m.in. przez rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze Północ.