Stolica ma świetny pomysł: wyrwanie betonu i zastępowanie go betonem. A to wszystko za sprawą projektu obywatelskiego. Jak ma przebiec zazielenianie Warszawy?

Projekt obywatelski – więcej zieleni

Jeszcze w 2021 roku trzy dzielnice w Warszawie wzbogacą się o dużo zieleni. Podstawą do rozpoczęcia prac były projekty budżetu obywatelskiego takie jak:

  • Zielona Targowa – dotyczy ul. Targowej,
  • Wielkie rozpłytowanie – więcej zieleni mniej betonu – obejmuje ulice Grochowską i Podskarbińską,
  • Zieleń zamiast betonu – przypisany jest do skrzyżowania Al. KEN i ul. Stokłosy, Al. J. Rodowicza „Anody”, ul. Belgradzką, ul. Stryjeńskich, ul. Puławską.

Na tych ulicach roboty powinny skończyć się przed końcem 2021 roku.

Jakich zmian można się spodziewać?

W miejsce usuniętych płyt betonowych zostaną zasadzone rośliny: drzewa, krzewy i byliny.

Każda dzielnica otrzyma trochę inną roślinność. Na Pradze-Północ będzie można zobaczyć grusze, powojniki, kocimiętkę, róże i jaśminowce. Praga-Południe zazieleni się, dzięki trawnikowi i kwiatom. Ursynów zachwyci przechodniów dereniem, lilakiem, forsycją, bzem czarnym, cisem oraz różami.

W innych dzielnicach wpływają kolejne projekty, więc w przyszłym roku. można się spodziewać więcej takich realizacji.

Korzyści rozbetonowania Warszawy

Mniej betonu niesie za sobą ogromne korzyści dla mieszkańców, ale także klimatu. Większa ilość roślin wzbogaca krajobraz – przyjemniej spaceruje się, kiedy dookoła jest zielono. Temperatura w ciągu lata będzie stale wzrastać, a beton w tym nie pomoże, jednak drzewa mogą dać miły cień w słoneczny dzień.

Zamiana betonu na roślinność to jeden z kroków w walce z miejskimi wyspami ciepła. Ponadto roślinność w mieście poprawa retencje wody deszczowej.

Chcesz, aby takie zmiany zaszły również w Twoim mieście? Sprawdź, czy u Ciebie prowadzone są projekty budżetu obywatelskiego.