Plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat zostało wyłowione przez rybaka w Zatoce Neapolitańskiej. Widnieje na nim data ważności: listopad 1983. Jest to dowód na to, w jaki sposób długo rozkładający się plastik wyniszcza morskie środowisko.

Opakowanie, które leżało na dnie morza na głębokości 160 metrów przez nieomal 4 dekady, jest w prawie nienaruszonym stanie. Włoskie media opublikowały zdjęcia jako ostrzeżenie przed skutkami nadmiernego korzystania z plastiku.

Przeczytaj też: Śpieszmy się kochać ryby, tak szybko odchodzą

Plastik zalega w morzach już od wielu dziesięcioleci

Na torebce po kukurydzianych chrupkach, wciąż widoczna jest zdrapka oraz zachęta, aby zgłosić się do sklepu, jeśli ta okaże się zwycięska. Znajduje się tam również napis – „Szybko dostaniesz nagrodę”.

Opakowanie zostało odkryte przez 26-letniego Davide Remigo de Gaetano, należącego do trzeciej rodziny rybaków. Podkreśla, iż nie jest to pierwszy raz, kiedy natknął się na takie znalezisko. Wcześniej odkrył opakowanie po cukierkach z 1979 roku. Zaczął kolekcjonować swoje znaleziska. W zbiorach ma torebkę po chipsach datowaną na koniec lat 80. a także około 30-letnią butelkę po piwie.

Jak przyznaje młody rybak, pomiędzy wyspami Capri a Ischia leży ogromny skład szklanych butelek. Odkrycia te sprawiają mu ogromny ból serca, ponieważ od zawsze kochał morze.

Sprawdż również: Mikroplastik wykryty w organizmach noworodków

Katastrofalne skutki zanieczyszczenia środowiska morskiego

Mariateresa Imparato, która jest prezesem oddziału Ligi Ochrony Środowiska w regionie Kampania, zaznacza, że plastikowe opakowania rozkładają po wielu dekadach. To właśnie z nich powstaje mikroplastik, będący źródłem zanieczyszczenia ekosystemu oraz łańcucha pokarmowego.

Wspomina również, że kilka miesięcy temu mieszkaniec Ischii nieopodal jej brzegów złowił tuńczyka. W jego żołądku znajdowała się strzykawka. Obrońcy środowiska wskazują również na przypadek żółwia morskiego, który został znaleziony w rejonie Salerno. W jego żołądku odkryto siedem plastikowych filtrów, kubek do kawy oraz opakowanie po cukierkach.

Jak głęboko może zawędrować plastik?

Jedne z najnowszych badań wykazały, że plastikowa torba, taka jak te rozdawane w wielu sklepach, jest obecnie najgłębiej odkrytym plastikowym odpadem. Znaleziono ją na głębokości 10 975 metrów (36 000 stóp) wewnątrz Rowu Mariańskiego. Naukowcy odnaleźli ją podczas przeglądania Deep-Sea Debris Database (Głębinowa Baza Danych). Niedawno upubliczniony został zbiór zdjęć oraz filmów z 5010 nurkowań z ostatnich 30 lat. 

Wśród sklasyfikowanych odpadów zarejestrowanych w bazie danych przeważały tworzywa sztuczne, a w szczególności plastikowe torby, które stanowiły największe źródło plastikowych śmieci. Pozostałe odpady pochodziły z materiałów takich, jak guma, metal, drewno i tkaniny, a niektóre z nich nie zostały jeszcze sklasyfikowane.

Aż 89 procent to plastik, który jest używany raz, a potem wyrzucany, np. plastikowa butelka na wodę czy jednorazowe naczynia.

Zobacz także: Używane ubrania będą sprzedawane w sklepach 4F

Skąd najczęściej pochodzi plastik zalegający w morzach?

W ostatnim czasie tworzywa sztuczne są jednym z głównych tematów ruchu ekologicznego. Choć plastik może dostać się do oceanu bezpośrednio, na przykład jako śmieci wyrzucane z plaży lub ze statków, badanie opublikowane w 2017 roku wykazało, że większość tego materiału trafia do morza z 10 rzek przepływających przez silnie zaludnione regiony.

Chociaż w oceanie znajduje się znacznie więcej plastiku niż w pojedynczej torbie foliowej, przedmiot ten zmienił się z symbolu bezczynności w przykład głębokiego wpływu, jaki wywieramy na naszą planetę.