Elektromobilność rozwija się w Polsce w szybkim tempie. Interesuje ona nawet samorządy, w tym Szczecin. Na co zostanie przeznaczona dotacja?

Autobusy elektryczne

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Szczecin będzie mógł zakupić dwa autobusy elektryczne. Ponadto powstaną trzy stacje ładowania pojazdów elektrycznych komunikacji publicznej.

W Szczecinie realizowany jest projekt „Zielony transport publiczny w Gminie Miasto Szczecin”, którego pierwszą fazą jest właśnie zakup zeroemisyjnych autobusów wraz z niezbędną infrastrukturą, potrzebną do ich używania.

Jakie to będą pojazdy elektryczne? Będą to autobusy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich około 120 miejsc dla pasażerów.

Infrastruktura

Zakup elektrycznych autobusów to jedno, ale drugą częścią projektu jest budowa trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Każda ze stacji będzie miała moc 400 kW. Zostaną one postawione przy ulicach:

  • Kołłątaja,
  • Kolumba,
  • Owocowej.

Przeczytaj też: Stacja ładowania Terra 360 naładuje „elektryka” w kwadrans

Koszt projektu

Całkowita wartość projektu „Zielony transport…” wynosie 12,3 mln zł. Koszt realizacji inwestycji i zakupu to 8,8 mln zł. Znaczna część potrzebnych środków, 6 mln zł, zostanie pokryta z dotacji od NFOŚiGW w ramach wdrażania wieloletniego programu priorytetowego pod nazwą „Zielony Transport Publiczny”. 

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, powiedział:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stawia sobie za cel rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego w całej Polsce, bo sprzyja to zarówno poprawie jakości powietrza i życia mieszkańców, jak i rozwojowi gospodarczemu kraju. Problem emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczania atmosfery szkodliwymi substancjami ze strony komunikacji miejskiej występuje szczególnie w dużych miastach, takich właśnie jak Szczecin, dlatego miasto otrzymało dofinansowanie na rozwój „zielonej” mobilności.”

Źródło: gov.pl