spot_img
Strona głównaAktualnościEnergiaPolskie elektronie w rankingu 10 największych producentów CO2 w unii europejskiej

Polskie elektronie w rankingu 10 największych producentów CO2 w unii europejskiej

Elektrownia z Bełchatowa znalazła się na pierwszym miejscu listy przygotowanej przez Europejską Federację Transportu i Środowiska AISBL na podstawie oficjalnych danych o emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Lista przedstawia przedsiębiorstwa emitujące w ciągu roku najwięcej dwutlenku węgla na terenie Unii Europejskiej. W zestawieniu jest aż osiem elektrowni, w tym dwie z Polski.

Wedle obliczeń organizacji, roczna emisja dwutlenku węgla przez elektrownię w Bełchatowie w ubiegłym roku wynosiła 32,74 Mt. Dało to jej pierwsze miejsce w zestawieniu. Na miejscu dziesiątym uplasowała się elektrownia Kozienice z emisją roczną wynoszącą 10,46 Mt CO2.

W zestawieniu znalazły się także Koncern MSC posiadający flotę kontenerowców oraz linia lotnicza Ryanair. W 2019 roku na liście było dziewięć elektrowni i Ryanair.

Dekarbonizacja polskiego systemu energetycznego do 2050 roku wymaga zmniejszenia o prawie 95 proc. udział energetyki węglowej w ciągu najbliższych 30 lat. Alternatywą jest energia wiatrowa.

Źródło: Europejska Federacja Transportu i Środowiska AISBL,  https://www.transportenvironment.org/press/top-shipping-polluter-overtakes-power-plants-coal-shuts-down
Zdjęcie: Placid casual: Flickr / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

INNE TEKSTY Z TEJ KATEGORII

NAJNOWSZE WPISY