InPost w całej Polsce ma aż 15 tysięcy paczkomatów — ta liczba pokazuje, że urządzenia cieszą się dużą popularnością. Wygodne, bo nie trzeba czekać na kuriera. Dostępny w prawie każdym miejscu. Ale czy paczkomat jest eko?

Pandemia i paczkomaty

Ostatnie dwa lata wiele zmieniły, także w kwestii zachowań konsumenckich. Wzrosło zainteresowanie rynkiem e-commerce, bo lepiej jest kupić coś online, niż narażać się na chorobę przez odwiedzenie galerii handlowej. A jaki widać wzrost? W 2020 roku udział światowy rynku e-commerce w stosunku do całego rynku detalicznego handlu wzrósł z 16% do 19%! Tym samym osiągnął on wartość 26,7 bln dolarów!

Większe zakupy online wiążą się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi kurierskie. I tutaj pojawia się InPost, który posiada dobrze rozwiniętą sieć logistyczną, dzięki czemu nie ma problemu ze większą ilością paczek.

Dlaczego paczkomaty są bardziej eko?

Gdyby można było zastąpić wszystkich kurierów systemem paczkomatów, to udałoby się ograniczyć emisję CO2 o nawet 75%, w porównaniu do tradycyjnej dostawy.

Mniej korków = mniej spalin

Paczkomaty są lubiane za to, że są na prawie każdym rogu. Można odebrać paczkę, wracając z pracy lub w drodze do sklepu. Dzięki temu ograniczamy ruch samochodowy, bo nie trzeba jechać na pocztę.

Natomiast kurier InPost rozwozi paczki tylko do paczkomatów — nie musi jechać od osoby do osoby. Paczkomat może przyjąć na raz dużo paczek, co sprawia, że w ciągu dnia kurier InPost rozwozi nawet 1000 paczek.

Przyjazne samochody

Oczywiście nie mam tutaj na myśli miłego logotypu i hasła „dzień dobry”, który można znaleźć na prawie każdym aucie od InPostu. W 2020 roku ta firma zakupiła 40 nowych samochodów elektrycznych Nissan e-NV200 XL Voltia. Zamierzają wymienić całą flotę na elektryczną w ramach programu Green City.

Jakość powietrza

Idziesz po paczkę późnym wieczorem. Ale przed wyjście z domu możesz sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w okolicy Twojego paczkomatu! Na razie czujniki montowane są w miastach należących do programu Green City, jednak w przyszłości mogą pojawić się w większej ilości miast.

Coś więcej niż paczkomat

W Łodzi i Białymstoku obok paczkomatów mają stanąć ładowarki do aut elektrycznych. A w większości miast wokół paczkomatów ma być zasadzana roślinność oczyszczająca powietrze. Przy nowo powstałych urządzeniach w większych miastach ma się pojawić kostka brukowa, która jest antysmogowa.

Pomysły InPostu

A co InPost planuje dalej robić w kwestii ekologii? Prezes firmy, Rafał Brzoska, powiedział:

Jako lider rynku wyznaczamy standardy w biznesie, także w zakresie odpowiedzialności za środowisko. Mamy ambitny cel – chcemy być najbardziej neutralną klimatycznie firmą kurierską w Polsce, a docelowo osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. Co więcej, wspólnie z naszymi partnerami samorządowymi rozpoczynamy działania na rzecz zwiększania komfortu życia mieszkańców polskich miast przez rozwój mobilnego dostępu do usług miejskich, wspieranie ekologicznego transportu, ograniczanie ruchu samochodowego czy ochronę powietrza. Do końca roku chcemy objąć programem ‘Green City’ kilkadziesiąt największych miast w Polsce.

Źródło: inpost.pl