Tygodnik Nature przeprowadził ankietę, w której zapytał 10 000 młodych osób z 10 krajów, co myślą o zmianach klimatycznych i reakcjach rządu na nie. Wyniki są bardzo dołujące. Sprawdź, co młodzi sądzą o ekologii. Czy zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie psychiczne młodych osób?

Nature to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Pierwszy numer został wydany w 1869 roku. Od tego czasu wypuścili setki tygodników. Opisują odkrycia z różnych dziedzin: przyrodniczych, inżynieryjnych, ścisłych i ekonomicznych. Nature stara się pisać, tak aby teksty były zrozumiałe dla większości osób.

“Eco-anxiety” – wyniki badania

Przebadanych zostało 10 000 osób w wieku od 16 do 25 lat z 10 różnych krajów

Z ankiety wynika, że: 

  • Zmiany klimatyczne powodują niepokój, gniew i inne negatywne emocje u dzieci i młodzieży na całym świecie. 
  • “Niepokój ekologiczny” (ang. eco-anxiety) ma negatywny wpływ na codzienne życie młodych osób.
  • Niepokój częściowo spowodowany jest poczuciem, że rządy nie robią wystarczająco dużo, aby uniknąć katastrofy klimatycznej.

Młodzi i zmiany klimatu

Wyniki badania pokazują, że aż 60% respondentów stwierdziła, że jest zaniepokojona zmianami klimatycznymi. Aż 45% uczestników badania odczuwa, że zmiany klimatyczne wpływają na ich codzienne życie

Aktywizm

Wiele młodych osób działa na rzecz ochrony środowiska: uczestniczą w protestach, edukują innych lub wprowadzają zmiany w swojej społeczności. Około 80% respondentów rozmawia z innymi o zmianach klimatu, ale prawie połowa z nich została odrzucona lub zignorowana przez starsze osoby.

Zawiedzeni rządzącymi

A jak młode osoby oceniają reakcje rządów na zmiany klimatu? 65% stwierdza, że rząd ich zawodzi, a 64% zgadza się z tym, że rząd kłamie na temat wpływu podejmowanych działań. Aż 60% respondentów twierdzi, że światowe rządy lekceważą cierpienie ludzi, natomiast tylko 36% zgodziło się, że władze państwowe działają zgodnie z nauką.  

Uczucia młodych osób

W ankiecie młodzi zostali zapytani również o najczęściej towarzyszące emocje związane ze zmianą klimatu. Najczęściej był to: smutek, bezsilność, złość oraz niepokój i strach.

Wpływ niepokoju klimatycznego

Czy ta ankieta jest przełomowa? Tak i nie.

Pewnie nie odmieni działań rządów i wielkich korporacji. Nagle wycinki lasów nie zostaną zablokowane, a ocieplenie klimatu nie zostanie magicznie zatrzymane. 

Ankieta ta pokazuje, że młodzi ludzie mają świadomość tego, co dzieje się ze środowiskiem. Okazuje się, że zależy im o wiele bardziej niż starszemu pokoleniu. 

Badanie to daje nadzieję, że następne, młode pokolenie może zmienić świat. Tylko musi dostać głos.

Źródło: nature.com