Zabetonowane ulice można urozmaicić przez ciekawe murale – tak też zrobiła Nałęczowianka. Przy ulicy Jaworzyńskiej 9 w Warszawie powstał mural z wielkim napisem: Uwierz w recykling. Kolorowa ilustracja jest podziękowaniem za poprawne sortowanie odpadów – aż 50% butelek Nałęczowianki pochodzi z recyklingu.

Miejsce na mural jest wyśmienite, ponieważ przez ulicę Jaworzyńską miesięcznie przejeżdża aż 2,5 miliona aut. Przechodniów mijających budynek jest jeszcze więcej. Czy mural w środku miasta może pomóc środowisku?

Eko mural

Wielki malunek cieszy oko, ale to nie jest jego jedyna funkcja! Ilustracja na ścianie kamienicy została wykonana z farb fotokatalitycznych, dzięki temu rozwiązaniu mural może oczyszczać powietrze.

Jak mural pochłania zanieczyszczenia?

Farby fotokatalityczne są coraz częściej używane w nowoczesnym budownictwie. Każda taka farba produkowana jest na bazie naturalnych substancji. Najważniejszy w składzie jest dwutlenek tytanu. Ten związek chemiczny ma właściwości fotokatalityczne, czyli pod wpływem światła może neutralizować zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje.

Ekologiczne cele Nestle

Nałęczowianka jest częścią Nestlé Waters. Marka ta ma ambitne cele: do 2025 r. chce ograniczyć o ⅓ zużycie tworzyw sztucznych, a do 2030 r. chce odzyskać tyle plastikowych butelek ile wprowadza na rynek. Nestlé również stara się dbać o zasoby wody z terenów, gdzie prowadzi działalność. Rozlewnia wody Nałęczowianka otrzymała międzynarodowy certyfikat Alliance for Water Stewardship, który przyznawany jest firmom dbającym o zasoby wody we współpracy z lokalną społecznością. 

Źródło: Nestle