Jest w stu procentach biodegradowalny, występuje naturalnie w środowisku i – co więcej, pomoże nam w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej! Przedstawiamy Wam miswak!

Jego oryginalna nazwa to Salvadora persica, czyli drzewo arakowe. Występuje ono m.in. na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Indiach. Jego gałęzie wykorzystywano już w dalekiej przeszłości (według niektórych badań nawet 7 tys. lat temu!), właśnie w tym celu. Miswak to po prostu długi patyczek, a oprócz tego, że jest ekologiczną wersją szczoteczki do zębów, to jeszcze możemy go wykorzystać jako nitkę dentystyczną i pastę do zębów! Miswak posiada silnie bakteriobójcze i wybielające właściwości. Co więcej, w swoim składzie zawiera również krzemionkę, a ta wspomaga usuwanie osadów z powierzchni szkliwa.

Jak myć zęby miswakiem?

Odpowiedz jest bardzo prosta – miswak należy zmoczyć, rozgryźć i żuć, na sam koniec możemy przepłukać usta wodą. Jedna gałązka miswaku będzie nam służyć na około 50 myć zębów, a kiedy skończymy jej używać, powinniśmy ją wyrzucić na kompost lub do odpadów biodegradowalnych.

Fajar Ramadhani Al Hadis Syam z Pixabay
Fajar Ramadhani Al Hadis Syam z Pixabay

Miswak dostępny jest w wielu sklepach – kupimy go już od kilku do kilkunastu złotych. A dla tych, którzy nie wyobrażają sobie czyszczenia zębów bez piany, polecamy pasty produkowane na bazie tej rośliny.