Przez całą Polskę przelewają się fale upałów, szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Kiedy dni, gdzie temperatury przekraczają 30 st. C mijają, nadchodzą burze, ulewy i silne wiatry. Zwłaszcza w miastach. Naturalną koleją rzeczy są powodzie – zalane piwnice, parkingi, drogi itd. Istnieje jednak sposób dzięki, któremu możemy unikać tak ekstremalnych warunków atmosferycznych. Tym sposobem jest sadzenie większej liczby drzew w przestrzeniach miejskich.

Korzyści płynące z zielonej infrastruktury są ogromne. Po pierwsze drzewa dzięki transpiracji, czyli odparowywaniu wody obniżają temperaturę powietrza o 3-8 st. C Przynoszą tym duże oszczędności miastu i mieszkańcom, głównie ze względu na brak konieczności obniżania temperatury w pomieszczeniach. Spadek temperatury w mieście zmniejsza też efekt miejskiej wyspy ciepła, która jest jedną z przyczyn silnych opadów deszczu. Drugą korzyścią, jaką czerpiemy z terenów zielonych jest ich zdolność do pochłaniania wody. Dzięki temu wiele powodzi, z jakimi musimy zmagać się w miastach od ostatnich kilku lat mogłoby nigdy nie powstać lub ich intensywność byłaby znacznie mniejsza. Drzewa są także naturalnym oczyszczaczem powietrza. Dają nam mniejsze zapylenie powietrza i zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu, a także węglowodorami aromatycznymi. Poza tym zieleń wspaniale wpływa na naszą psychikę – zmniejsza poziom agresji i stresu u ludzi, a także obniża ciśnienie krwi.

Zalety zieleni w mieście są coraz częściej dostrzegane są przez samorządy i mieszkańców. Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) przedstawiła ranking najzieleńszych miast na świecie. Porównania dokonano na podstawie obrazów satelitarnych. Na liście znalazło się najwięcej miast niemieckich (20 na 100 pozycji), a pierwsze miejsce zajęło Charlotte w USA. Co ciekawe jedno z Polskich miast również osiągnęło wysoką pozycję w rankingu. Kraków zajmuje w nim piąte miejsce. I to właśnie Kraków pokazuje, że możemy unikać takich historii, jak 17-latek robiący jajecznicę na zabetonowanym rynku.