Mediolan do 2030 roku planuje zmniejszyć marnowanie żywności w mieście o połowę i czyni to z ogromnym sukcesem. Dzięki hubom żywnościowym rocznie ratowanych jest 130 ton jedzenia. I to właśnie za ten pomysł miasto otrzymało prestiżową nagrodę „Earthshot Prize”.  

Jak działa mediolański program?

W 2019 roku uruchomiono centra odpadów spożywczych, których najważniejszym zadaniem jest gromadzenie produktów z firm oraz supermarketów i kupowanie pomocy żywnościowej, a następnie przekazywanie jej potrzebującym rodzinom. Rozwiązanie to działa w bardzo prosty sposób. Mediolan wypożycza swoim mieszkańcom 120-litrowe kosze, które są wystawiane przy krawężnikach dwa razy w tygodniu dla domów jednorodzinnych i codziennie dla firm takich, jak bary lub restauracje. Aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu, każda z rodzin musi nabyć torby kompostowalne lub ponownie wykorzystywać torby na zakupy. Miasto posiada również środki kontroli, pozwalające na sprawdzenie, czy żywność nie jest zanieczyszczona nieodpowiednimi przedmiotami.

Jeśli gospodarstwa domowe i firmy nie przestrzegają kontroli lub wystawiają kosze w niewłaściwym miejscu, są karane mandatem w wysokości 50 euro. Zajmuje się tym 20 urzędników, którzy kontrolują materiał zebrany w workach i pojemnikach. W domach wielorodzinnych kosze dzielone są z sąsiadami i jeśli w tym przypadku zostanie wykryte zakażanie, kara nakładana jest na wszystkich mieszkańców.

Przeczytaj też: Warzywny recykling w każdej kuchni

Korzyści z niemarnowania żywności

Dla firm


Firmy, które biorą udział w programie otrzymują 20% zniżkę na opłaty za wywóz śmieci, co stało się ogromną zachętą do przekazywania żywności, która i tak by się zmarnowała. Ponadto, miasto zaangażowało do nowego projektu również szkoły, których stołówki połączono z bankami żywności. Wszystko, co pozostało w stołówce i jest zdatne do spożycia, placówki szkolne przekazują do banku, który jest im przypisany. Dzieci mają również dostęp do pojemników, umożliwiających im zabranie do domu tego, czego nie zjadły w szkole. Organizowane są dodatkowe zajęcia edukacyjne, które mają na celu uświadomienie młodzieży, jak poważnym problemem jest marnowanie jedzenia.

Dla szkół

Mediolan stworzył również sieć, w której połączył szkolne stołówki z regionalnymi rolnikami. Mniejsi wytwórcy otrzymują pewny i stały rynek zbytu, a uczniowie zyskują świeże i pełnowartościowe produkty pochodzące z lokalnych upraw. Ma to ogromny skutek ekologiczny w rolnictwie, gdyż transportowanie sporych ilości jedzenia na duże odległości zostaje ograniczone. Na ulicznych targach prowadzone są działania, mające na celu informowanie handlarzy, jak powinni wykorzystać towar, który pozostał im na koniec dnia.

Dla miasta

Dzięki temu nowatorskiemu pomysłowi Mediolanowi udało się zaoszczędzić 497 ton emisji CO2. 130 ton odzyskanej żywności, to 350 kilogramów dziennie, które przekładają się na około 260 tysięcy posiłków. Miasto otrzymało 1 milion funtów nagrody oraz sieć wsparcia, aby mogło przekazywać swoje rozwiązania innym państwom. Wiceburmistrzyni konsultuje ten model z władzami europejskich, azjatyckich, jaki i południowo-amerykańskich miast.