Szwedzki koncern energetyczny przyjrzał się niekonwencjonalnych źródłom energii. Zbadał, które z nich zostawiają najmniejszy ślad węglowy. Elektrownia wiatrowa, wodna, a może jądrowa? 

Vattenfall przyjrzał się całemu cyklowi życia elektrowni: od budowy, przez eksploatacje, aż po radzenie sobie z odpadami. Badanie miało na celu sprawdzenie poziomu produkowanego dwutlenku węgla.

Która energia jest “najczystsza”? Anders Johansson, starszy doradca ds. energii jądrowej Vattenfall, odpowiada:

“Wykonaliśmy analizę cyklu życia trzech podstawowych gałęzi energetyki w Szwecji – jądrowej, wodnej i wiatrowej. Wynika z niej, że energia jądrowa jest najbardziej przyjazna dla klimatu”.

Energia jądrowa a emisja CO2

Vattenfall wyliczył, że wytworzenie 1 kWh energii powoduje emisję CO2  na poziomie:

  • elektrownia atomowa – 2,5 g
  • elektrownia wodna – 4 g
  • elektrownia wiatrowa – 12 g

Johansson podkreśla, że prąd produkowany z konwencjonalnych źródeł energii wytwarza niezwykle dużo CO2, bo aż 850 g/kWh dla węgla i 500 g/kWh dla gazu.

Dalej boimy się elektrowni atomowej?

W Polsce 70% energii pochodzi z węgla, co sprawia, że jesteśmy jednym z krajów, które produkują najwięcej dwutlenku węgla. W społeczeństwie ciągle istnieje pogląd taki, że elektrownia atomowa jest niebezpieczna. Mimo kilku prób, projektów i raportów nadal nie powstała w Polsce elektrownia oparta o atom.  

Johansson z Vattenfall nie zgadza się z takim podejściem. Technologia jądrowa jest w momencie mocnego rozwoju, a co za tym idzie wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat. Reaktory jądrowe są jeszcze bardziej efektywne w porównaniu do starszych reaktorów, przez co mogą wykorzystywać mniejszą ilość paliwa do wytworzenia energii. Najnowsze badania pokazują, że zużyte paliwo można wykorzystać ponownie w starszych reaktorach.

Vattenfall w Polsce

Szwedzki koncern jest czwartym pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Europie. W Polsce działał w latach 2000-2012, a jego aktywa pozostają w spółce PGNiG Termika SA. 

Źródło: https://biznesalert.pl/vattenfall-atom-ma-mniejszy-slad-weglowy-od-oze/