W supermarketach można znaleźć cztery idealne jabłka zapakowane w folię. To jest absurdalnie niepotrzebne! Francja postanowiła walczyć z plastikiem, dlatego wprowadziła zakaz pakowania warzyw i owoców w folię. 

Eksperci szacują, że około 37% owoców i warzyw sprzedawanych jest w plastikowych opakowaniach. Produkty te nie potrzebują zapakowania w plastik lub można zastąpić ten materiał. 

Francuska wojna z plastikiem

Decyzja francuskich władz będzie obowiązywała od początku 2023 roku. Ministerstwo Środowiska stworzyło listę warzyw i owoców, które nie mogą być zapakowane w plastik, jest to m.in.: por, bakłażan, pomidor, jabłko, banan oraz pomarańcza. 

A co z innymi warzywami i owocami?

To nie koniec ciekawych decyzji! W czerwcu 2023 roku do spisu produktów objętych zakazem sprzedaży w plastikowych pojemnikach dołączą: pomidory koktajlowe, groszek i brzoskwinia. Natomiast do końca 2024 roku będzie to także: sałata, szparagi, pieczarki i czereśnie. Od 2026 roku można się spodziewać objęcia zakazem również malin i truskawek.

Zobacz też: Francja stawia na jednoślady

Zakaz plastiku w innych branżach

Francja ogranicza zużycie tworzyw sztucznych nie tylko wśród opakowań na owoce i warzywa. Od 2022 roku chce wyeliminować butelki plastikowe przez postawienie w miejscach publicznych kranów z pitną wodą. Natomiast restauracje fast food w zestawach dla dzieci, nie będą mogły dodawać plastikowych zabawek. Ponadto od 2021 roku we Francji obowiązuje zakaz używania plastikowych słomek, sztućców, kubków oraz styropianowych opakowań na wynos.