Norweski Instytut Nobla poinformował, że wśród tegorocznych zgłoszonych do Pokojowej Nagrody Nobla znalazła się Greta Thunberg, 17-letnia szwedzka działaczka klimatyczna.

Greta rozpoczęła działalność 20 sierpnia 2018 – nie poszła wtedy do szkoły, żeby zaprotestować przeciwko zwiększającej się emisji dwutlenku węgla powodującej falę upałów i pożarów. Początkowo kierowała swoje postulaty do rządu Szwecji, z czasem jednaj jej protest rozszerzył się tak bardzo, że dziś nie ma w zasadzie dużych wydarzeń związanych z ochroną klimatu, które odbyłyby się bez udziału Grety.

Była między innymi obecna na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, dokąd przyjechała na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Antónia Guterresa. Protestowała w Londynie oraz pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a 16 kwietnia 2019 wystąpiła na jego forum. Wzięła udział w szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie (pierwotnie miał się odbyć w Santiago de Chile).

Thunberg otrzymała wiele nagród, jednak w 2019 odmówiła przyjęcia Nagrody Środowiska Rady Nordyckiej, tłumacząc że „ruch klimatyczny nie potrzebuje więcej nagród, lecz aby politycy i ludzie u władzy zaczęli słuchać tego, co mówią najnowsze, dostępne źródła naukowe”.

Bukmacherzy nie mają jednak wątpliwości – Greta Thunberg jest faworytką do wygrania Pokojowej Nagrody Nobla.
Czy ją przyjmie, jeśli tak się stanie?