spot_img
Strona głównaKlimat i środowiskoCzłowiek emituje 100-krotnie więcej CO2 niż wszystkie wulkany świata

Człowiek emituje 100-krotnie więcej CO2 niż wszystkie wulkany świata

Wulkany emitują około 0,3 mld ton CO2 na rok. To około 1% ludzkich emisji, które przekraczają znacznie 40 mld ton (łącznie z wylesianiem) na rok.

Wulkany emitują CO2 na lądzie i pod wodą. Z podwodnych wulkanów ulatnia się 66-97 mln ton w ciągu roku. Jednak równoważy to nowopowstała na dnie oceanu lawa, która pochłania dwutlenek węgla. W rezultacie podwodne wulkany mają niewielki wpływ na atmosferyczny poziom CO2. Większy wkład mają wulkany lądowe. Ich emisję ocenia się na 242 mln ton na rok (Mörner 2002).

Tymczasem ludzie obecnie emitują ponad 40 miliardów ton CO2 rocznie (EIA). Emisje antropogeniczne są ponad 100-krotnie większe niż wulkaniczne. Jest to widoczne, kiedy porównuje się poziom dwutlenku węgla w atmosferze
z aktywnością wulkaniczną po 1960 roku. Nawet silne erupcje, jak Pinatubo, El Chicon i Agung, miały mało zauważalny wpływ na koncentrację tego gazu.

Najsilniejsza erupcja w ostatnim półwieczu – wulkanu Pinatubo – wyrzuciła niecałe 50 milionów ton CO2 (Gerlach 2011). To niewiele ponad 0,1% naszych rocznych emisji ze spalania paliw kopalnych.

Nasze tysiące elektrowni na węgiel i gaz, miliard samochodów i pozostałe źródła przemysłowe emitują tyle CO2, ile produkowałoby 10 000 wielkich wulkanów tarczowych, takich, jak Kilauea.

Źródło: https://www.globalcarbonproject.org/carbonbudget/

Marcin Popkiewicz na podstawie:
Skeptical Science;
konsultacja merytoryczna:
Prof. Szymon P. Malinowski

Materiał publikujemy na podstawie materiałów serwisu naukaoklimacie.pl

INNE TEKSTY Z TEJ KATEGORII

NAJNOWSZE WPISY