Nie masz auta, bo mieszkasz w dużym mieście. Na co dzień nie potrzebujesz go, ale czasami zdarzy się, że trzeba pojechać do sklepu po duże zakupy lub odebrać rodzinę z lotniska. Wiesz, że nie warto kupować samochodu, kiedy nie korzysta się z niego codziennie. Znasz to? Sprawdź carsharing!

„Auta na minuty to nie tylko czystsze powietrze, ale także wolne chodniki i miejsca parkingowe w centrum miasta — jeden samochód carsharingowy może zastąpić od 8 do 20 samochodów prywatnych.” – reklamuje się jedna z firm carsharingowych. Ale co to właściwie jest?

Co to jest carsharing?

Carsharing to wypożyczalnia samochodów. Działa to na podobnej zasadzie jak rowery miejskie. Najcześciej wygląda to tak:

  • Ściągasz aplikację,
  • znajdujesz najbliższy pojazd,
  • wsiadasz i jedziesz gdzie chcesz,
  • parkujesz auto i nie martwisz się nim dłużej.

Płacisz za przejechane kilometry lub czas spędzony w aucie – różni się to zależnie od firmy. Możesz wykupić pakiet, kiedy wiesz, że potrzebujesz samochodu na dłuższy czas.

Dla kogo jest carsharing?

System współdzielenia aut pojawia się w coraz większej ilości miast. Carsharing skierowany jest właśnie do osób mieszkających w dużych miastach, gdzie auta nie używa się codziennie. Najczęściej korzystają z tego rozwiązania młode osoby oraz studenci.

Carsharing w Polsce

W kraju nad Wisłą idea carsharingu dopiero się rozwija, ale dostępna jest całkiem ciekawa oferta. W kilku miejscach można już wypożyczać auta, jest to m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Śląsk.

W 2016 roku w Warszawie została uruchomiona jedna z pierwszych usług carsharingowych w Polsce przez firmę Traficar. Cechą wyróżniającą Traficar jest otwarty model parkowania, w którym można zostawić i odebrać samochód z dowolnego miejsca (znajdującego się w odpowiedniej strefie). Wszystko odbywa się w aplikacji. W swojej ofercie mają również rowery miejskie.

Carsharing zyskuje ogromnie na popularności. W 2021 roku możemy w Polsce skorzystać z 6 firm wypożyczającej samochody, jest to: 4Mobility, EasyShare, MiiMove, Panek CarSharing i Traficar oraz 1 firma oferuje samochody dostawcze – Wozibus.

Korzystacie z carsharingu? Jak oceniacie taką usługę?