spot_img
Strona głównaKlimat i środowiskoAplikacja z Politechniki Śląskiej podpowie najbardziej zrównoważony środek transportu

Aplikacja z Politechniki Śląskiej podpowie najbardziej zrównoważony środek transportu

Na Politechnice Śląskiej trwają prace nad aplikacją, która umożliwi zaplanowanie podróży, nie tylko pod względem czasu przejazdu i pokonywanej odległości czy kosztów, ale także da możliwość wyboru transportu zgodnie z jego oddziaływaniem na środowisko.

– Osoba która chce przemieścić się z punktu A do puntu B ma możliwość wyboru pomiędzy wszystkimi możliwymi na danym obszarze elementami transportu, czyli może przemieszczać się pieszo, samochodem, czy samochodem elektrycznym – mówi dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

Dzięki analizie danych możliwy będzie m.in. wybór najbardziej ekologicznego wariantu podróży. Narzędzie powstaje w Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej i powinno być gotowe do końca 2020 roku.

Aplikacja „Electric Travelling – system planowania podróży” ma być częścią systemu powstającego w międzynarodowym projekcie badawczo-rozwojowym Electric TravellingJednym z jego glównych założeń jest wsparcie wdrażania elektromobilności w obszarach miejskich.

Finalnie powstanie system informatyczny, wspomagający zarówno osoby podróżujące, jak i władze lokalne. Aplikacja ETPlanner, umożliwi planowanie podróży od drzwi do drzwi, z algorytmem optymalizowania tras, uwzględniającym pojazdy elektryczne. Pod kątem podróży elektrycznymi środkami transportu wskazywane będą m.in. szacowane zużycie energii oraz dane nt. potrzeb i możliwości w zakresie ładowania.

Źródło: tvs.pl

INNE TEKSTY Z TEJ KATEGORII

NAJNOWSZE WPISY